Zalety reklamy kontekstowej

Zalety reklamy kontekstowej

Reklama umieszczona w odpowiednim kontekście redakcyjnym jest lepiej zapamiętana niż reklama niekontekstowa. Dowiodły temu badania przeprowadzone przez GFK, wykonane metodą eyetrackerową na zlecenie PBC w ramach projektu „Reklama angażuje”.

Badanie polegało na porównaniu postrzegalności reklam kontekstowych i niekontekstowych w polskich dziennikach.

Cechą reklamy kontekstowej jest ulokowanie jej przy artykule, zaplanowanie tak, aby była dopasowana tematycznie do treści redakcyjnych. Reklamy niekontekstowe są to standardowe reklamy zamieszczane w piśmie.

Reklama kontekstowa

Wyniki badania pokazały, że wśród badanych czytelników liczba spojrzeń (fiksacje powyżej 180 ms) na reklamę kontekstową w prasie jest o 67 proc. większa, a średni czas spojrzenia przewyższa reklamę standardową o 30 proc. Pod względem uwagi oraz skupienia reklamy dopasowane do kontekstu redakcyjnego są bardziej skuteczne.

W kwestii odbioru emocjonalnego (szerokość źrenicy) reklamy dopasowane do kontekstu redakcyjnego o 44 proc. bardziej angażują.

Największa skuteczność reklamy prasowej jest wtedy, gdy zamieścimy ją w dopasowanym tematycznie tytule, w odpowiednim kontekście redakcyjnym.

Zalety reklamy kontekstowej:

  • reklama kontekstowa częściej przyciąga wzrok, skupia uwagę
  • reklama kontekstowa dłużej przyciąga wzrok, jest uważniej czytana
  • zaangażowanie emocjonalne osób oglądających reklamę kontekstową jest zdecydowanie większe niż osób patrzących na reklamę zamieszczoną bez kontekstu redakcyjnego
  • czytelnicy oglądający reklamy kontekstowe byli w nie bardziej zaangażowani niż nieczytelnicy

Pobierz załącznik


Oznaczenie wyników badania przy publikacji:
Badanie PBC, realizacja GFK Polonia, badanie eyetracker wśród czytelników dzienników, N=60, fiksacje powyżej 180 ms.

Metodologia badania:
Obie grupy czytelników dzienników charakteryzowały te same cechy społeczno- demograficzne. Główne zadanie polegało na sprawdzeniu ewentualnych różnic (czas, liczba spojrzeń, wielkość źrenicy) w postrzeganiu reklam kontekstowych.

Metodologia – przebieg badania:
Reklamy były prezentowane w sposób „eksperymentalny”. Polegało to na wyświetleniu jednemu czytelnikowi dzienników  reklamy kontekstowej, innemu respondentowi reklamy bez kontekstu – obie wersje reklam były wyświetlane w tym samym miejscu w danym dzienniku. Reklamy były wyświetlane w sposób losowy.

Metodologia – sprzęt:
Fiksacja to inaczej mówiąc zatrzymanie ruchu gałki ocznej w danym miejscu (miejsce o najlepszej ostrości).
Dzięki zaawansowanym algorytmom śledzenia wzroku możliwe było obliczenie:
– przeciętnej długości długich fiksacji (powyżej 180ms) – czyli średniego czasu trwania spojrzenia związanego z realnym przetwarzaniem informacji lub aktywnym ich poszukiwaniem,
– liczbę fiksacji – czyli liczebność pojedynczych spojrzeń (pow. 180 ms),
– szerokości źrenicy – gdzie wyższa wartość oznaczała pobudzenie lub wysiłek umysłowy (spojrzenia powyżej 180 ms).

Przeczytaj również “Reklama w prasie angażuje bardziej niż w innych mediach” >>TUTAJ<<.